RPP ogłosiła co dalej ze stopami
W środę Rada Polityki Pieniężnej podała do wiadomości decyzję odnośnie stóp procentowych. Co dalej z kredytami i co to oznacza w dalszej perspektywie, dowiesz się z tego artykułu.
Reklama
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła poziom stóp procentowych
W dniach 4-5 kwietnia 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Środowa decyzja RPP nie zaskoczyła ekonomistów, ponieważ Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.
Co jeszcze podano w komunikacie
Jak poinformował Narodowy Bank Polski: „Koniunktura w gospodarce światowej – mimo poprawy części wskaźników w ostatnich miesiącach – pozostaje osłabiona. W strefie euro prognozy sygnalizują, że wzrost PKB w bieżącym roku będzie niski. Jednocześnie zawirowania w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych i Europie zwiększyły niepewność co do kształtowania się aktywności gospodarczej na świecie w kolejnych kwartałach”.
„Inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych obniża się. W większości gospodarek nadal jest ona jednak wysoka, do czego przyczyniają się wtórne efekty wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynku energii, a także czynniki popytowe i rosnące koszty pracy. W ostatnich miesiącach obniżyły się ceny surowców, co wraz z ustąpieniem napięć w globalnych łańcuchach dostaw ogranicza presję cenową. Jest to widoczne w systematycznie obniżającej się dynamice cen produkcji. Jednocześnie inflacja bazowa pozostaje wysoka”.
Reklama
Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 4-5 kwietnia 2023 r. ⬇️https://t.co/tTuZP8chZw
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) April 5, 2023
Prognozy na najbliższe miesiące
Na tę chwilę nie ma co liczyć na lepszą ofertę banków w odniesieniu do lokat czy kredytów. Jeśli zaś chodzi o wysokość stop procentowych w kontekście obecnego roku, to niektórzy eksperci przychylają się do możliwej jednej podwyżki na koniec roku. Z drugiej strony, wielu ekonomistów jednak spodziewa się tego typu działań dopiero w 2024 r. Pojawiają się też głosy, że w zależności od inflacji w kolejnych miesiącach, nie można zupełnie wykluczyć podwyżek stóp procentowych.
źródło: NBP
autor: KZ | 05.04.2023 | 19:44
tagi: Aktualności, Biznes