Rocznica otwarcia ZOO Żabińskich

Rocznica otwarcia ZOO Żabińskich

Warszawskie Zoo zostało otwarte 11 marca 1928 roku, dzisiaj obchodzimy jego 95 rocznicę. Przedstawiamy najciekawsze informacje.

Rocznica otwarcia ZOO Żabińskich
Foto: Antonina i Jan Żabińscy Fot PAP Stanisław Dąbrowiecki / Źródło: zoo.waw.pl/dla-mediow

Reklama

Warszawskie ZOO Państwa Żabińskich

Zoo Państwa Żabińskich, znane również jako Warszawskie Zoo, to jeden z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. O jego historii opowiada bestsellerowa książka „Zookeeper’s Wife” autorstwa Diane Ackerman, w której opisana jest historia Antoniny i Jana Żabińskich – właścicieli zoo, którzy ukrywali w nim Żydów podczas II wojny światowej.

Zoo zostało założone w 1928 roku przez Antoninę i Jana Żabińskich w Warszawie. Wkrótce stało się jednym z najważniejszych centrów hodowli i ochrony zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce. W 1939 roku wybuchła II wojna światowa, co przyniosło dramatyczne konsekwencje dla zoo i jego mieszkańców.

Czas II wojny światowej

Podczas wojny zoo zostało zamknięte i zdewastowane przez Niemców. Antonina i Jan Żabińscy zostali jednak bohaterami oporu przeciwko okupacji niemieckiej, ponieważ ukrywali w swoim domu i w ogrodzie zoo Żydów, którzy uciekli z warszawskiego getta. Łącznie ocalili ponad 300 osób, ofiarując im bezpieczne schronienie, jedzenie i opiekę.

Antonina Żabińska, była bardzo związana z mieszkańcami zoo, i często przeprowadzała się z jednym lub kilkoma zwierzętami do swojego domu, aby opiekować się nimi podczas wojny. Ukrywała między innymi słonia, hipopotama, lwy, tygrysy i dzikie zwierzęta.

Reklama

Powojenne perypetie ZOO

W 1949 roku zoo zostało oficjalnie otwarte ponownie, ale dopiero w latach 50. zaczęło odzyskiwać swoją dawną świetność. Od tamtej pory zoo stało się popularnym miejscem turystycznym, a Antonina i Jan Żabińscy stali się znani ze względu na swoje bohaterstwo. Wiele zwierząt, które przetrwały wojnę, miało potomstwo, które urodziło się w zoo i przyczyniło się do odbudowy populacji zagrożonych gatunków.

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

Państwo Żabińscy zostali uhonorowani za swoje zasługi podczas II wojny światowej, zwłaszcza za uratowanie wielu żydowskich uciekinierów przed nazistami. W 1965 roku Antonina i Jan Żabińscy zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie. Jest to bardzo wysokie wyróżnienie, które przyznawane jest ludziom, którzy z ryzykiem dla swojego życia ratowali ludzi narodowości żydowskiej podczas Holokaustu. W ten sposób Państwo Żabińscy zostali oficjalnie uznani za bohaterów, którzy swoim poświęceniem i odwagą pomogli wielu osobom przetrwać najcięższe czasy w historii.

Reklama

Czasy współczesne

W zoo znajduje się wiele unikalnych gatunków zwierząt, takich jak żubry, koniki polskie, wilki, niedźwiedzie białe, a także wiele gatunków ptaków, gadów i ryb. W 2017 roku zoo otworzyło nowoczesny i interaktywny pawilon dla małp, który został zbudowany z myślą o ich komforcie. W 2019 roku w zoo urodziła się pierwsza w historii Polski pandka ruda. W 2020 roku zoo zainaugurowało nowy program „Adoptuj zwierzę”, w ramach którego ludzie mogą wesprzeć finansowo konkretnego mieszkańca zoo i otrzymać w zamian personalizowany pakiet związany z wybranym zwierzęciem.

Zoo pozostaje ważnym miejscem w Polsce i kontynuuje swoją działalność w dziedzinie ochrony i hodowli zagrożonych gatunków zwierząt. Jego historia, zwłaszcza heroiczne działania Żabińskich podczas wojny, stanowią inspirację dla ludzi na całym świecie.

Twórczość na podstawie historii Żabińskich

Antonina Żabińska była autorką kilku książek, w tym „W Zoo” i „Kobieta w klatce”. Pierwsza z nich opowiada o jej doświadczeniach jako właścicielki i opiekunki zwierząt w zoo, a druga jest opowieścią o jej czasie spędzonym w więzieniu podczas wojny. W 2017 roku powstał film „Zookeeper’s Wife” w reżyserii Niki Caro, oparty na książce Diane Ackerman. W rolach głównych wystąpili Jessica Chastain jako Antonina Żabińska i Johan Heldenbergh jako Jan Żabiński.

Reklama

Atrakcje z okazji 95. rocznicy

Z okazji jubileuszu Warszawskie ZOO zaplanowało na sobotę wiele atrakcji dla odwiedzających. Tylko 11 marca na teren ogrodu zoologicznego będzie można wejść w cenie biletu ulgowego. Dla osób, które oddadzą krew w krwiobusie ustawionym na parkingu przy wejściu od Mostu Gdańskiego, wstęp będzie kosztował 1 zł. W sobotę od godz. 11:00 do 13:00 w Ptaszarni będą odbywać się zajęcia z wolontariuszami: test wiedzy o ZOO, kolorowanki z podopiecznymi placówki oraz tworzenie własnych przypinek jubileuszowych. W Słoniarni będzie można posłuchać historycznych opowieści o Warszawskim ZOO (godz. 12:00 – 14:00) i wziąć udział w konkursach z nagrodami (godz. 13:00 – 14:00), a punktualnie o 14:00 spróbować tortu urodzinowego. Warszawskie ZOO zaprasza też na zwiedzanie Willi Żabińskich. Wnętrza będzie można obejrzeć w godzinach 14:00-15:00.

źródło: wikipedia.org, zoo.waw.pl, tematem.pl

autor: KZ | 11.03.2023 | 10:03

tagi: Aktualności, Kultura, Historia, Nauka

Reklama

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama