Ustalono pułap szczęścia finansowego

Ustalono pułap szczęścia finansowego

Ustalono pułap szczęścia finansowego
Foto: Tumisu / pixabay

Jak ustalili Amerykanie, okazuje się, że pieniądze dają szczęście, co najmniej do 500 000 dolarów. Przeczytaj do jakich wniosków doszli Kahneman i Deaton, którzy opublikowali wyniki swoich badań w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Reklama

Pieniądze naprawdę dają szczęście

Według zespołu naukowców, w tym laureata Nagrody Nobla, psychologa, który przedstawił ten pomysł płaskowyżu szczęścia ponad dekadę temu, pieniądze naprawdę dają szczęście, a korelacja znacznie wykracza poza próg rocznej pensji wynoszący 75 000 dolarów, który dotąd był postrzegany jako górna granica wywarcia wpływu.

Zadowolenie wzrasta stopniowo wraz z dochodami, a nawet przyspiesza, gdy płaca przekracza 100 000 dolarów rocznie. Tak wynika z badania 33 391 osób mieszkających w USA, opublikowanego 1 marca w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences. Wyniki badań mówią, że efekt można zaobserwować w wynagrodzeniach do 500 000 dolarów, chociaż brakuje rozstrzygających danych poza tym poziomem.

Apetyt rośnie w miarę upływu lat

Obecne wyniki są sprzeczne ze słynnym artykułem psychologa Daniela Kahnemana i ekonomisty Angusa Deatona z 2010 r., w którym stwierdzono, że szczęście rośnie wraz z dochodami, dopóki związek nie zacznie się „spłaszczać” na poziomie między 60 000 a 90 000 dolarów rocznie. Teraz Kahneman ponownie przeanalizował swoją pracę we współpracy z doktorantem psychologii Uniwersytetu Harvarda i byłym menedżerem ds. oprogramowania, Matthew Killingsworthem, który w badaniu z 2021 r. dotyczącym tego samego zagadnienia nie znalazł żadnego płaskowyżu szczęścia. Ich nowe ustalenia pokazują, że finansowy poziom szczęścia pojawia się wśród najbardziej nieszczęśliwych 20% ludzi i tylko wtedy, gdy zaczną zarabiać ponad 100 000 $.

Szczegóły przeprowadzonych badań

Ankietowane osoby były zatrudnionymi osobami dorosłymi w wieku od 18 do 65 lat mieszkającymi w USA, z medianą wieku 33 lat i medianą dochodu gospodarstwa domowego w wysokości 85 000 USD rocznie. Uczestnicy byli ankietowani na temat swojego szczęścia kilka razy dziennie za pomocą aplikacji opracowanej przez Killingsworth. Chociaż ankieta obejmowała uczestników o dochodach powyżej 500 000 USD, naukowcy stwierdzili, że nie można z całą pewnością stwierdzić, że efekt był obecny w przypadku osób zarabiających więcej. „Trend stale rośnie w grupie o najwyższych dochodach [500 000 $] w moich danych, ale pytanie, jak daleko sięga, jest kwestią otwartą” – powiedział Bloomberg News.

Reklama

Pieniądze dają szczęście tylko do pewnego momentu

„Dla bardzo biednych ludzi pieniądze bardzo pomagają” – powiedział Killingsworth dla New Scientist. „Ale jeśli masz przyzwoity dochód i nadal jesteś nieszczęśliwy, źródłem twojego nieszczęścia prawdopodobnie nie jest coś, co można naprawić pieniędzmi”. Dla wszystkich innych Amerykanów spoza tej grupy więcej pieniędzy oznacza więcej szczęścia, przynajmniej do pewnego stopnia. A dla najszczęśliwszych 30% populacji tempo wzrostu szczęścia nawet przyspiesza, gdy dochody przekraczają 100 000 USD.

źródło: Bloomberg

autor: KZ | aktualizacja 18.05.2024, 8:16

tagi: Biznes, Styl życia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama