Dobra wiadomość dla frankowiczów popłynęła z TSUE
Od czasu pojawienia się wątpliwości dotyczących umów na kredyty we frankach doszło do wielu wyroków w tych sprawach, a kolejne czekają na swój moment na wokandzie. 16 lutego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, która zadowoli tysiące frankowiczów.
Reklama
Polski sędzia zapytał TSUE o wykładnię
Sędzia Michał Maj zajmujący się badaniem jednej ze spraw, uzyskał kolejną wykładnię w oparciu o Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędzia zadał pytania dotyczące ewentualnego zwracania kredytobiorcom m.in. opłat, prowizji i składek ubezpieczeniowych etc. Chodziło o sytuację, czy w przypadku unieważnienia umowy z powodu zawarcia w niej nieuczciwych warunków, oprócz zwrotu pieniędzy, w przypadku banku – rat, prowizji, opłat i składek ubezpieczeniowych, a w przypadku kredytobiorcy -kapitału oraz odsetek; strony mogą domagać się także innych należności. Te inne należności to m.in. odszkodowanie i zwrot kosztów z tytułu czasowego pozbawienia możliwości korzystania ze swoich pieniędzy.
#ECJ #AG Collins: after the annulment of a mortgage #loan agreement due to unfair terms, #consumers may assert claims against banks –but not vice versa- that go beyond reimbursement of monetary consideration 👉 https://t.co/ATb3CgbPxg
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) February 16, 2023
Reklama
Opinia korzystna dla kredytobiorców
W czwartek rzecznik generalny TSUE, Anthony Michael Collins, wygłosił opinię dot. opłaty za korzystanie z kapitału. Chodzi o sytuację, czy w razie unieważnienia umowy o kredyt, konsumentowi i bankowi należy się taka opłata. Collins uznał, że Dyrektywa 93/13 nie stoi w sprzeczności, by konsument mógł domagać się dodatkowych świadczeń po unieważnieniu umowy, ale gorsza wiadomość jest dla banków, bowiem one nie będą mogły ubiegać się o takie świadczenia. Co prawda, opinia rzecznika nie jest wiążąca dla Trybunału, ale zazwyczaj TSUE podziela takie stanowisko. Taka wiadomość ucieszy dziesiątki tysięcy frankowiczów i stanowi precedens od odzyskiwania kolejnych należności od banków.
źródło: curia.europa.eu, media
autor: KZ | 16.02.2023, 12:11
tagi: Aktualności, Biznes