1500 prób samobójczych dzieci w Polsce, podpowiadamy, gdzie szukać pomocy
W Polsce więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych. Niestety, również dzieci stanowią lwią część tych statystyk, co sprawia że pod tym kątem znajdujemy się na szarym końcu europejskich państw. Na końcu artykułu umieściliśmy numery alarmowe, pod którymi znajdziesz całodobową pomoc i kogoś, kto Cię wysłucha. Zadzwoń, jeśli przeżywasz trudny okres w swoim życiu!
Reklama
Dorośli, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi!
Zachowania samobójcze to zjawisko, na które ma wpływ wiele czynników, ale nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie odbierają sobie życie. Aby zrozumieć tę tragiczną decyzję, należy przyjrzeć się powodom, które stoją za tym czynem. Na każdą 28-osobową klasę przypada średnio dwóch uczniów po próbie samobójczej. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa nawet na 20 osób z najbliższego otoczenia. Gdy dzieci podejmują próby samobójcze, ich rodzice często nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Dzieci potrzebują wsparcia rodziców oraz opiekunów, zwłaszcza w momentach, kiedy przychodzą pierwsze problemy i kryzysy. Nie powinny wtedy zostawać z nimi same. To my, dorośli, powinniśmy pełnić tę rolę, być stabilnym wsparciem i empatycznym słuchaczem, który przeprowadzi dziecko przez trudny okres dorastania.
Katastrofalne dane dot. polskich dzieci
Dane Policji za 2021 rok pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych, przy czym zachowania samobójcze to: próby samobójcze lub zamachy samobójcze niezakończone śmiercią oraz zamachy śmiertelne. Obok ogólnego wzrostu liczby zachowań samobójczych oraz śmierci samobójczych, druzgocący jest wzrost dotyczący podejmowania zachowań samobójczych w grupie dziewczynek. W 2021 roku KGP zarejestrowała wzrost o 101%.
Reklama
Realne statystyki mogą być jeszcze gorsze
Dane Komendy Głównej Policji pokazują nam tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których zostały powiadomione organy ścigania. Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby przypada od 100 do 200 prób. Jeśli założymy, że współczynnik ten jest adekwatny do Polski, to próbę odebrania sobie życia w ubiegłym roku podjęło by od 12 700 do 25 400 osób poniżej 18. roku życia.
Sygnały zagrożenia samobójczego
- długotrwałe przygnębienie, większa płaczliwość, niepokój lub ciągłe rozdrażnienie,
- wyraźne zmiany sposobu odżywiana się lub snu,
- odmowa przyjmowania lekarstw lub domaganie się większej dawki
- trudności z koncentracją, rozkojarzenie,
- niechęć do rozmów, spotkań, wycofywanie się z kontaktów, nieobecność w szkole,
- utrata zainteresowania sprawami, które do tej pory były ważne,
- nagłe akty agresji i autoagresji,
- sięganie po substancje psychoaktywne lub nasilenie ich używania,
- odrzucanie pomocy, poczucie osamotnienia,
- poczucie bezradności i braku wiary w możliwość rozwiązania problemów,
- oskarżanie siebie, poczucie winy bycia ciężarem dla innych,
- nieustanne zmęczenie, brak energii i niemoc,
- komunikaty o beznadziejności lub bezsensie życia, o śmierci i planach samobójczych,
- zdjęcia, filmiki, opisu autodestrukcyjne, umieszczane w mediach społecznościowych,
- poszukiwanie informacji, jak odebrać sobie życie,
- gromadzenie leków,
- pożegnania, listy, testamenty, „domykanie” spraw.
Reklama
Google wprowadziło ważną zmianę
Platforma Gogle przyłączyła się do przeciwdziałania tragicznemu zjawisku samobójstw wśród dzieci (i również dorosłych), które zbiera w Polsce ogromne żniwa. Jeśli ktoś wpisze teraz do wyszukiwarki Google słowa kluczowe jak np. „samobójstwo”, „jak się zabić”, czy „nie chcę żyć”, to na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania, zamiast linków do stron z poradami, pojawiają się odnośniki do stron z telefonami zaufania. Nawet jeśli ktoś pisze słowa z błędami, algorytm i tak zadziała.
📣 W partnerstwie z @fundacjaorange uruchamiliśmy w telefonie zaufania 116 111 dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim, by dać dzieciom możliwość rozmowy o wszystkim, co dla nich ważne. pic.twitter.com/ZHddfyJMfd
— Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (@DajemySile) June 27, 2022
Reklama
Samobójstwom dzieci można zapobiegać
Samobójstwom dzieci można zapobiegać nie tylko ułatwiając im dostęp do pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej, ale także dzięki edukacji społecznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sygnałów wysyłanych przez dzieci, jak je interpretować, jak reagować, jak rozmawiać z dziećmi, gdzie szukać specjalistycznej pomocy i zgłaszać problemy, lub jeśli jesteś młodą osobą, która sama szuka takiej pomocy wejdź na stronę: https://brpd.gov.pl lub https://zwjr.pl lub https://stopdepresji.pl lub https://fdds.pl/ lub skorzystaj z poniższych bezpłatnych numerów wsparcia.
Gdzie szukać pomocy
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu lub masz problemy w domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jesteś dyskryminowany ze względu na orientację seksualną, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, masz problem z używkami, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?
800 121 212: bezpłatny i anonimowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu,
22 484 88 04: bezpłatny i anonimowy telefon zaufania młodych – dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych (do 25 r.ż.), działa od poniedziałku do soboty od 11:00 do 21:00,
Reklama
22 628 52 22: telefon zaufania stowarzyszenia LAMBDA, kierowany do osób LGBT, ich rodzin i bliskich – od poniedziałku do piątku od 18:00 do 21:00. Płatny zgodnie z taryfą Twojego operatora (połączenie z numerem stacjonarnym),
800 108 108: telefon wsparcia fundacji Nagle Sami – bezpłatny telefon dla osób, które zmagają się ze stratą bliskiej osoby. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00 – 20:00,
800 120 002: Niebieska Linia – pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Bezpłatny numer działa 7 dni w tygodniu, przez całą dobę.
800 120 289: infolinia stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotyczny KARAN – pomoc dla osób zmagających się z nadużywaniem, uzależnieniem od narkotyków, ich rodzin i bliskich. Działa codziennie, w godzinach od 9 do 17.
800 199 990: Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki — profesjonalna pomoc w zakresie informacji, porad, wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych od narkotyków i osób z ich otoczenia. Opłata za połączenie wynosi 35 groszy, telefon działa codziennie w godzinach 16-21.
112: numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Ważne wskazówki
Nie ignoruj pierwszych oznak zagrożenia samobójczego – im szybciej podejmiesz leczenie lub pomożesz takiej osobie, tym szybciej przywrócisz radość z życia,
W razie potrzeby korzystaj z infolinii, gdzie zawsze znajdziesz doraźne, profesjonalne wsparcie,
NIE JESTEŚ SAM! w momentach przygnębienia w miarę możliwości poszukaj wsparcia wśród najbliższych lub przyjaciół – wytypuj osobę, do której masz największe zaufanie i nie bój się rozmawiać,
Nie szukaj ukojenia w używkach, one tylko pogłębiają stan.
autor: KZ | 11.02.2023, 11:57
źródło: Życie warte jest rozmowy – raport za lata 2012-2012, gov.pl
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.