O połowę mniejsze przychody Darknetu po zamknięciu rynku rosyjskojęzycznego
Reklama
Jak informuję Bloomberg rynek narkotyków i innych nielegalnych towarów zmienił się od czasu, gdy dominujący niegdyś rynek Darknet Hydra został zamknięty w 2022 r. Firma analityczna Chainalysis, opublikowała dziś nowy raport, w którym przedstawiła dane świadczące o tym, że wielu dostawców darknetu szybko opuściło Hydrę na inny rynek. Analitycy uważają, że w 2022 r. Hydra rynków towarów nielegalnych przyniosła o połowę mniej niż rok wcześniej, po tym jak organy ścigania zamknęły duży rosyjskojęzyczny rynek.
Ogromny sukces USA i Niemiec
Hydra była kiedyś najpopularniejszym na świecie rynkiem narkotyków, fałszywych dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz innych nielegalnych towarów i usług. Większość użytkowników platformy znajdowała się w Rosji i sąsiednich krajach. Hydra reklamowała ICO własnego tokena na 2019 rok, a nawet świadczyła usługi w zakresie wypłat kryptowalut, ale nic z tych planów nie wyszło. Niemieckie organy ścigania zamknęły platformę i przejęły 543 bitcoiny z jej portfeli o wartości około 25 milionów dolarów w kwietniu 2022 r. po tym, jak Stany Zjednoczone dodały portfele kryptowalut Hydry do swojej listy podmiotów zabronionych.
Reklama
Dark net drug markets and fraud shops pulled in $1.3 billion in 2022, half as much as a year earlier, after law enforcement shut a major Russian-speaking market https://t.co/YWoRGDE6mX
— Bloomberg (@business) February 9, 2023
Spadek przychodów
Upadek Hydry doprowadził do obniżenia przychodów całego rynku – wynika z danych Chainalysis. W 2021 roku łączny obrót sklepów darknetowych wynosił 2,6 mld dolarów, to w 2022 roku spadł do 1,3 mld dolarów. Ponadto ci sami analitycy informują iż zablokowano sprzedaż skradzionych danych osobowych. Największy sklep zajmujący się tym procederem w 2022 roku został wyłączony, a jego przychody spadły do prawie zera w październiku ubiegłego roku.
źródło: Bloomberg
autor: KZ | 10.02.2023, 14:01
tagi: Aktualności, Technologie