Nie żyje gen. Mirosław Hermaszewski

Nie żyje gen. Mirosław Hermaszewski

W poniedziałek zmarł polski lotnik i kosmonauta, jedyny Polak, który poleciał w kosmos, gen. Mirosław Hermaszewski. Jak podała rodzina generała, zmarł w wyniku komplikacji po operacji. Odszedł w wieku 81 lat.

Nie żyje gen. Mirosław Hermaszewski
Foto: źródło / wikipedia

Reklama

Nie żyje zasłużony Polak

Informację o jego śmierci przekazał w imieniu rodziny europoseł Ryszard Czarnecki. Generał chorował na nerki i był operowany. Zmarł w wyniku komplikacji po operacji. Polacy zapamiętają Mirosława Hermaszewskiego, jako jedynego, jak dotychczas, rodaka w kosmosie. Lot generała miał miejsce pomiędzy 27 czerwca, a 5 lipca 1978 roku. W trakcie jego 8 dniowej misji wykonano 126 okrążeń wokół Ziemi, w trakcie których pobitych zostało wiele rekordów Polski zatwierdzonych przez międzynarodową federację lotniczą – FAI. W 2003 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski jednym z najwyższych wojskowych odznaczeń, a ponadto m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a nawet Orderem Uśmiechu.

Reklama

Mirosław Hermaszewski – lotnik i kosmonauta

Gen. Mirosław Hermaszewski Urodził się w Lipnikach w 1941 roku. W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego i rozpoczął naukę w Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwca. Ukończył ją 3 lata później, dzięki czemu otrzymał stopień podporucznika, następnie zdobył kwalifikację pilota samolotów odrzutowych 3 klasy. Po skończeniu szkoły został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu. Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie ukończył z wyróżnieniem. Służył w wojskach obrony powietrznej kraju, jako dowódca eskadry w Słupsku, zastępca dowódcy pułku w Gdyni oraz dowódca 11. pułku myśliwców we Wrocławiu. Przez lata udanej kariery wojskowej dorobił się stopnia generała brygady. W 1979 roku Hermaszewski był członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, był wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego w latach 1983–1989, a także przewodniczącym w Krajowej Radzie Lotnictwa, członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata. Założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Uczestników Lotów Kosmicznych.

 

autor: KZ | 12.12.2022

tagi: Aktualności, Technologie

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama

Reklama