Najpopularniejsze diety TOP 5

Najpopularniejsze diety TOP 5. Dowiedz się, którą wybrać

Najpopularniejsze diety TOP 5
Foto: Engin Akyurt / pixabay.com

Większość z nas choć raz stosowało lub próbowało stosować jakąś dietę. Zazwyczaj ma to na celu prozaiczne pozbycie się wagi, ale równie często stosujemy diety wg zaleceń lekarza, aby uzupełnić mikro i makroelementy, czy też ze względów chorobowych, jak np. dieta cukrzyka.

Reklama

Poniżej przedstawimy top 5 diet, które obecnie stosowane są przez ludzi na całym świecie.

Dieta ketogeniczna

Dieta keto jest reklamowana jako cud odchudzania, ale ten plan żywieniowy jest w rzeczywistości dietą medyczną, która wiąże się z poważnym ryzykiem. Standardowa dieta ketogeniczna wydaje się być najbardziej przebadana, szczególnie pod względem jej zdolności do pomagania ludziom w utracie wagi i kontroli cukru we krwi. Zazwyczaj składa się ona z 70-75% tłuszczu, 20% białka i 5-10% węglowodanów. Jak widać, jest to dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, wysokiej zawartości tłuszczów i umiarkowanej zawartości białek. W diecie tej organizm zaczyna wytwarzać ciała ketonowe z tłuszczów, które stanowią główne źródło energii. Dieta ketogeniczna może pomóc w utracie wagi i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale może też prowadzić do niedoborów składników odżywczych, a także problemów z trawieniem.

Dieta wegetariańska

Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska to zdrowy sposób na zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Jest to dieta oparta na produktach roślinnych, w której nie spożywa się mięsa. Dieta wegetariańska może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i otyłości, ale może też prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, takich jak witamina B12, żelazo i białko. Pamiętaj, że im więcej pokarmów wyeliminujesz z diety, tym trudniej będzie uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Niektóre diety wegetariańskie mogą zbyt mocno opierać się na przetworzonej żywności ze zbyt dużą ilością kalorii. Niektórzy ludzie przestrzegają diety opartej głównie na roślinach, ale nadal jedzą mięso, nabiał, jaja, drób i ryby od czasu do czasu lub w małych ilościach. Nazywa się to dietą fleksitariańską.

Dieta paleo

Dieta paleo to dieta oparta na żywności, którą ludzie jedli w czasach prehistorycznych, czyli mięsie, rybach, jajach, warzywach, owocach, orzechach i nasionach. Dieta opiera się na założeniu, że nasze geny nie są dobrze przystosowane do nowoczesnych diet, które wyrosły z rolnictwa. Rolnictwo sprawiło, że żywność, taka jak zboża i rośliny strączkowe, nabiał stała się łatwiej dostępna.

Reklama

Idea diety paleo polega na tym, że te zmiany w diecie wyprzedzają zdolność ludzkiego organizmu do zmian lub adaptacji. Uważa się, że to niedopasowanie przyczynia się obecnie do otyłości, cukrzycy i chorób serca. Dieta ta wyklucza produkty przetworzone, cukier, zboża, mleko i nabiał. Dieta paleo może pomóc w utracie wagi i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale może też prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa to taka, która ogranicza węglowodany, które znajdują się głównie w słodkich produktach spożywczych, makaronach i chlebie. Zamiast jeść węglowodany, skupiasz się na pełnowartościowych produktach bogatych w białko, tłuszcze i warzywach. Na diecie niskowęglowodanowej nie musisz obawiać się tłuszczu. Po prostu zminimalizuj spożycie cukru i skrobi, upewnij się, że otrzymujesz odpowiednią ilość białka — lub nawet duże ilości białka. Kiedy unikasz cukru i skrobi, poziom cukru we krwi ma tendencję do stabilizacji, a poziom insuliny, hormonu magazynującego tłuszcz, spada, co może ułatwić spalanie zapasów tłuszczu w organizmie. Dlatego dieta niskowęglowodanowa może pomóc w utracie wagi i zmniejszeniu ryzyka chorób metabolicznych, ale z drugiej strony może też prowadzić do niedoborów składników odżywczych i być trudna do utrzymania.

Dieta DASH

Dieta DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), to dieta zalecana dla osób z nadciśnieniem tętniczym, oparta na spożywaniu warzyw, owoców, białka roślinnego, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i nasion, a także ograniczeniu spożycia soli, tłuszczów i cukrów. Dieta ta obejmuje także beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób, fasolę i orzechy, a ogranicza pokarmy bogate w tłuszcze nasycone, takie jak tłuste mięso i pełnotłuste produkty mleczne. Dieta ta obejmuje produkty bogate w potas, wapń i magnez. Te składniki odżywcze pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Dieta DASH może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Każda dieta ma swoje zalety i wady

Powyższe diety to tylko kilka przykładów z setek dostępnych. Warto jednak pamiętać, że każda dieta ma swoje zalety i wady, a ich skuteczność zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby żywieniowe, styl życia, cechy osobowości, kondycja fizyczna i wiele innych.

Reklama

Dlatego też przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby dobierać odpowiednie proporcje składników odżywczych oraz zwrócić uwagę na to, czy dieta jest zbilansowana i dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest również, aby nie traktować diety jako cudownego lekarstwa na problemy zdrowotne, a jedynie jako jedną z metod wspomagających zdrowy tryb życia. Należy pamiętać, że diety nie są dla każdego i niektóre z nich mogą być szkodliwe dla niektórych grup ludzi.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

źródło: media, X

autor: KZ | aktualizacja  23.05.2024, 10:58

tagi: Kulinaria, Zdrowie

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama