Aramco sfinansuje budowę miasta przyszłości Neom w Arabii Saudyjskiej
Saudyjski książę Mohammed bin Salman przekazuje 4% udziałów koncernu paliwowo-chemicznego Aramco publicznej firmie inwestycyjnej.
Reklama
Przeniesienie udziałów dla dywersyfikacji biznesu
Książę Arabii Saudyjskiej ogłosił przeniesienie 4% udziałów giganta naftowego Saudi Aramco do spółki zależnej suwerennego funduszu majątkowego królestwa – Saudi Arabian Investment Co., dodatkowo zwiększając jego kapitał. Ma to posłużyć dywersyfikacji saudyjskiego biznesu poza obszary stricte paliwowe i sfinansowaniu m.in. projektu futurystycznego miasta Neom, o którym piszemy poniżej.
Jest to niejako przeniesienie środków z jednej kieszeni do drugiej, bowiem decyzja księcia Mohammeda bin Salmana, ogłoszona przez państwową agencję prasową Arabii Saudyjskiej, pozwala na transfer udziałów do Saudi Arabian Investment Co., znanej jako Sanabil Investments, podczas gdy Sanabil podlega państwowemu funduszowi majątkowemu znanemu jako Fundusz Inwestycji Publicznych.
„Transfer wzmocni również silną pozycję finansową i zdolność kredytową” – czytamy w oświadczeniu dotyczącym transakcji.
Saudi Aramco potwierdza transakcję
Saudi Aramco, znane jako Saudi Arabian Oil Co., potwierdziło, że akcje trafią do Sanabil i że rząd saudyjski pozostaje największym akcjonariuszem firmy naftowej, z ponad 90% jej akcji.
„To prywatny transfer między państwem a Sanabil, a firma nie jest stroną transferu i nie zawierała żadnych umów, nie płaciła ani nie otrzymywała żadnych wpływów z transferu”, powiedział Aramco w zgłoszeniu giełdowym.
Reklama
Saudi Arabia’s crown prince has announced the transfer of a 4% stake of the oil giant Saudi Aramco to a subsidiary of the kingdom’s sovereign wealth fund. https://t.co/zDhBEyUIaB
— The Associated Press (@AP) April 16, 2023
Wartość rynkowa Aramco
Wartość rynkowa Aramco wynosi ponad dwa biliony dolarów, co czyni ją trzecią najcenniejszą firmą na świecie, zaraz za Apple i Microsoftem. To sprawia, że 4% jest warte teoretycznie ok. 80 miliarda dolarów. Aramco poinformowało, że w zeszłym roku odnotowało zysk 161 miliardów dolarów, co jest najwyższym w historii odnotowanym przez spółkę notowaną na giełdzie . Wynikało to ze wzrostu cen energii po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą w lutym 2022 r., wprowadzając sankcje ograniczające sprzedaż moskiewskiej ropy i gazu ziemnego na rynkach zachodnich.
Saudi Arabian Oil Company, znany jako Saudi Aramco, to saudyjski koncern paliwowo-chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Największy na świecie pod względem dziennej produkcji – zaspokaja ponad 10 procent światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
Tanie wydobycie saudyjskiej ropy
Ogromne zasoby ropy naftowej Arabii Saudyjskiej, położone blisko powierzchni jej pustynnej przestrzeni, sprawiają, że jest to jedno z najtańszych miejsc do wydobycia ropy naftowej na świecie. Książę Mohammed bin Salman ma nadzieję wykorzystać bogactwo ropy naftowej, aby odwrócić królestwo od sprzedaży ropy m.in. poprzez planowane futurystyczne, pustynne miasto o wartości 500 miliardów dolarów o nazwie Neom.
Reklama
Neom – miasto przyszłości
Nazwa NEOM wywodzi się z dwóch słów. Pierwsze trzy litery pochodzą od starożytnego greckiego przedrostka neo – oznaczającego „nowy”. M” jest pierwszą literą od „Mustaqbal”, oznaczającego „przyszłość”, ale również pierwszą literą imienia księcia Mohammeda bin Salmana. Projekt opisywany jest jako: „Kraina przyszłości, gdzie największe umysły i najlepsze talenty są upoważnione do wcielania w życie pionierskich pomysłów i przekraczania granic w świecie inspirowanym wyobraźnią”. Mieszkańcy futurystycznego Neomu, będą mieli sztuczny księżyc, zrobotyzowaną obsługę i latające taksówki. Miasto ma składać się z dwóch budynków o długości 170 km i szerokości 200 m, a szybka kolej ma zapewnić przejazd z jednego końca na drugi w ciągu 20 min. W mieście ma zamieszkać 9 milionów ludzi, a projekt będzie zakończony w 2040 roku.
autor: KZ | 24.04.2023, 14:16
tagi: Biznes, Styl życia, Aktualności, Technologie