Polak poleci w kosmos. Sławosz Uznański murowanym kandydatem
Po raz drugi w historii polski astronauta poleci z kosmos. Wszystko wskazuje na to, że to Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przeczytaj najważniejsze informacje po spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, które odbyło się 29 sierpnia 2023 r.
Reklama
Porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną
29 sierpnia br. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienia z dyrektorem generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Josefem Aschbacherem, w sprawie programów wspierających rozwój polskiego sektora kosmicznego. Pierwsze porozumienie dotyczy staży dla polskich absolwentów w ESA, drugie – rozwoju polskich technologii kosmicznych. Szefowie MRiT i ESA wymienili się też podpisaną na początku sierpnia umową gwarantującą obecność drugiego Polaka w kosmosie. Oprócz powyższych porozumień, wzmocniona współpraca Polski i ESA zakłada też budowę w Polsce dwóch lub trzech satelitów obserwacyjnych oraz nowe kontrakty dla polskich firm.
Drugi Polak w kosmosie
Po blisko 50 latach polski kosmonauta znów poleci w kosmos. Kandydatem do misji jest Sławosz Uznański, który wkrótce ma odbyć pierwsze przygotowania do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 23 listopada 2022 r. Uznański dostał się na listę rezerwowych astronautów ESA. Sławosz Uznański rozpocznie swoje przygotowania do potencjalnego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną 4 września w Kolonii. Będzie to pierwszy etap. Kolejne fazy szkolenia mają odbywać się prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii, a lot planowany jest w II połowie 2024 r.
Polski astronauta będzie mógł przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi ważny jest również aspekt edukacyjny. Lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków.
Reklama
Congratulations to Slawosz Uznanski for making it to the new class of @esa astronauts! 🧑🚀 He is a senior engineer at CERN, working for the #LHC, and passed the selection process that gathered 22 500 participants!
— CERN (@CERN) November 23, 2022
Slawosz will join the ESA astronaut reserve pool. https://t.co/pFDyCHDkdh pic.twitter.com/SoLJXutNav
Kim jest Sławosz Uznański
Sławosz Uznański jest polskim naukowcem i doktorem elektroniki pracującym obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jego badania naukowe koncentrują się na projektowaniu systemów elektronicznych o wysokiej niezawodności. Aktywnie bierze udział w utrzymaniu i operowaniu dużą infrastrukturą naukową w CERN, jak Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Jednym z jego największych projektów w tej dziedzinie jest realizacja systemu kontroli mocy, który od 2017 r. jest podstawową częścią LHC.
Reklama
Kandydat na drugiego polskiego astronautę pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką uzyskując tytuł mgr inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja).
Staże dla absolwentów
Na staż w ESA będą mogli się zgłosić absolwenci kierunków związanych z szeroko rozumianą polityką kosmiczną. Pierwszy nabór organizowany przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) planowany jest już na wrzesień br. Program przewiduje łącznie 30 dwuletnich płatnych staży, które podniosą kwalifikacje polskich specjalistów sektora kosmicznego oraz przyczynią się do rozwoju kadr. Na realizację staży przeznaczono 3 mln euro.
Rozwój polskich technologii kosmicznych
Drugie z podpisanych porozumień dotyczy programu, który ma pomóc w tworzeniu polskich specjalności kosmicznych w obszarach, które nie są objęte programami tematycznymi ESA. Środki w wysokości 7 mln euro zostaną przeznaczone na realizację projektów na średnich i wysokich poziomach gotowości technologicznej, a także na rozwój satelitów.
Reklama
Dekada Polski w ESA
Od 2012 r. Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Staliśmy się ważnym i rozpoznawalnym partnerem w europejskich programach kosmicznych w zakresie badań oraz technologii kosmicznych i satelitarnych. Polscy naukowcy nawiązują kontakty z nowymi partnerami, pracują nad technologiami, otrzymują wsparcie finansowe oraz dostęp do infrastruktury ESA. Aparatura dostarczona przez polskie firmy została wykorzystana w ponad 80 misjach kosmicznych ESA i NASA. W ostatnich latach z udziałem polskich inżynierów i naukowców zostały zrealizowane europejskie misje m.in. CASSINI-HUYGENS, ROSSETTA, BEPICOLOMBO, czy SOLAR ORBITER. Kolejne zaplanowane to m.in.: PROBA-3, PROSPECT, TGO, Exo Mars, Comet Interceptor i Athena.
źródło: polsa.gov.pl
autor: KZ | 29.08.2023, 21:02
tagi: Aktualności, Technologie